Oceniać czy nie ???

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email

Witajcie.

Nasze nauczanie domowe nadal trwa, dużo już za nami, ale jeszcze trochę jest do zrobienia. Powtarzam dzieciom, że nie ważne są oceny, one nie mają znaczenia, a już na pewno poprawianie 5 na 6 to jakiś absurd. Kiedyś zetknęli się z tym w szkole. Denerwuje mnie ta walka o to, kto lepszy, nie można by tak więcej równości wprowadzić? Dzieciaki nie traciłyby wiary w siebie, czułyby się dowartościowane. Dlatego jak pytacie mnie o oceny na jakie zaliczają nasze dzieci, zawsze odpowiadam wymijająco, bo nie to jest istotne w ED.  Tylko my wiemy ile poświęciliśmy czasu na nauczanie, ile rzeczy zrobiliśmy razem, gdzie są jeszcze braki, a co idzie fantastycznie. Tylko my, jesteśmy w stanie wystawić sprawiedliwą ocenę i nawet te testy, które MUSZĄ pisać, nie pokażą tego co potrafią nasze dzieci. Wiemy to tylko my-rodzice.

Cieszy mnie możliwość tworzenia projektów, czasami są to gry, które Natasza i Kajtek robią z przyrody, biologii i mogą zaprezentować je w Montessori. Są to prace własne, na dany temat np: Kajtek miał stworzyć wymarzoną wyspę z uwzględnieniem wiadomości, które przyswoił w tym roku z geografii. Czyli strefy klimatyczne i krajobrazowe, ale mógł wpleść w to wszystko to, co podpowiadała mu fantazja;) Powstało dzieło ze styropianu, gałęzi, liści, wykałaczek, kawałków materiału, sznurka i plasteliny. Na zaliczeniu ustnym opowiadał o swojej wyspie;)

Edukacja domowa sprawia mi dużo radości. Czasami jestem zmęczona, czasami też potrafię zwątpić w siebie, ale bardzo szybko też umiem doprowadzić się do równowagi. Dobrze, że skorzystaliśmy z tej możliwości nauczania swoich dzieci. Wszystkim tym, którzy się boją, przesyłam garść odwagi. Nie bójcie się popełniać błędów , spróbujcie, jeśli coś pójdzie nie tak, zawsze możecie wrócić do tego co już znacie.

Ostatnio na instagramie zrobiłam błąd i napisałam słowo – na bierząco przez „rz”. Jakaś Pani wytknęła mi, że ucząc swoje dzieci nie wypada popełniać takich błędów;) Zaczęłam się zastanawiać czy ma rację. Wniosek mam tylko jeden- jestem tylko człowiekiem, który daje sobie prawo do popełniania  błędów, przyznawania się do nich i pracy nad sobą i nie chodzi tylko o literkę „rz” mam na myśli coś więcej:)

Poniżej umieściłam 3 filmiki dotyczące edukacji domowej. Jest to wywiad, który kilka dni temu przeprowadziła ze mną Klaudia Stabach w Wirtualnej Polsce 🙂

Czekam też na wasze komentarze czytam wszystkie.

Ilona

3 Responses

 1. Witam, dopiero niedawno dowiedziałam się, że promuje Pani nauczanie domowe. Mój synek ma rok, więc jeszcze długa droga do szkoły, jednak zastanawiam się (żaden przytyk, jestem w tym po prostu zielona :)) czy na ED nie tracą relacje ròwniesnicze? Jestem teraz zmuszona do wysłania dziecka do żłobka i jako jeden z nielicznych plusów widzę właśnie to, że od początku będzie miał kontakt z innymi dziećmi, nie tylko raz na czas popołudniu (bo wiadomo, nikt dzieci w domu całą dobę nie trzyma :)). Pozdrawiam serdecznie!

 2. Witam.
  Nasze dzieci chodziły do przedszkola i do szk.podst. tam poznały swoich kolegów, koleżanki, niektóre znajomości przerodziły się w przyjaźnie, które teraz pielęgnują. Nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie co by było gdyby od początku byli w ED. Mogę się tylko domyślać, że tych znajomości byłoby pewnie mniej. Doświadczyli nauki w szkole, a teraz doświadczają w domu i ta opcja bardziej im odpowiada. Nie skarżą się na codzienny brak kontaktu z rówieśnikami. Kiedy ich obserwuję nie widzę też by zachowywali się podejrzanie inaczej z tego powodu. Myślę , że to też kwestia charakteru dziecka. Jednym trudno jest obejść się beż wianuszka znajomych wokół siebie, a inni wręcz przeciwnie- nie potrzebują tego.
  Proszę obserwować swoje dziecko. Pani najlepiej będzie wiedziała czego ono potrzebuje. I nie należy przejmować się uwagami „dobrych znajomych”, którzy myślą, że wiedzą lepiej.
  Ja słucham swojej intuicji, ona zawsze dobrze podpowiada 😉
  Pozdrawiam Ilona

 3. Swietny wywiad! Cudownie sie Pani slucha 🙂

  A ocenianie to zlo. Oceny tylko demotywuja, a nie motywuja do dzialania. Zdecydowanie lepszym rozwiazaniem jest pokazywanie mocnych stron i motywacja wewnetrzna niz wytykanie bledow… Ale coz taki system. Moze kiedys to sie zmieni?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *