Co po 8 klasie?

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email

Jak zaczynaliśmy edukację domową kilka lat temu, to nie zastanawialiśmy się co będzie po szkole podstawowej. Wydawało się to odległe. Jest oczywiście kilka możliwości. Można kontynuować ED , zapisać się do liceum i przystępować do egzaminów tak jak do tej pory (np.LO Moracz). Obserwuję stronę licealistów w edukacji domowej, dobrze sobie radzą i chwalą głównie oszczędność czasu np. maturzyści zaliczają w miarę szybko materiał, żeby potem móc się skoncentrować tylko na przedmiotach, z których zdają maturę.

Po 8 kl można też wybrać licea, które są ”przyjazne” ED, ale też jest w nich możliwość uczęszczania na zajęcia trochę w innej formie niż w „zwykłym” liceum np. 3 dni wspólnej pracy gdzieś w lesie z nocowaniem, te dni są obowiązkowe, a czwartek i piątek w placówce szkoły, ale bez obowiązku przychodzenia na zajęcia. Te dni wyjazdowe to forma nauki projektowej- tworzenie, wymyślanie, mobilizowanie się, praca w grupie. W takich szkołach poświęca się czas na tworzenie projektów bo to jest realna nauka, nie traci się czasu na szkolną wiedzę bo ta, zabiera czas, poświęca dużo uwagi niepotrzebnym tematom. Szkoła powinna przygotowywać nas do konkretnego zawodu, a nie uczyć ogólników.

Odkryłam ostatnio Liceum w Chmurze, ta propozycja wydała mi się na tyle ciekawa, że trochę o niej tutaj napiszę. Liceum stworzone przez człowieka, który zobaczył niedoskonałości systemu i próbuje stworzyć szkołę w oparciu o doświadczenia innych innowacyjnych szkół. Mają swoją stronę więc tam możecie poczytać o całym projekcie . Oceny i wyniki testów nie są dla nich najważniejsze. Zwracają uwagę na to co chcesz w życiu robić i tę drogę pomagają zgłębić i rozwinąć, po to żeby młody człowiek potrafił „zarządzać” swoim życiem. Możesz chcieć być w przyszłości naukowcem, malarzem, cukiernikiem. Cokolwiek wybierzesz oni pomogą Ci rozwinąć swoje umiejętności, talenty. Obowiązkowe przedmioty  realizuje się online.

Drugim takim liceum, które moim zdaniem zasługuje na uwagę jest Astrid, uwzględnia się tam indywidualne potrzeby dzieci, szanuje ich światopogląd . Najważniejszy jest uczeń i jego dobro. Jeżeli macie wiedzę o innych szkołach ponadpodstawowowych z innowacyjnym podejściem do nauki to dajcie znać:)

Piszę o tych liceach nie dlatego, że nasze dzieci się tam wybierają, tylko dzielę się wiedzą. Być może ktoś z Was jest w tej chwili w przysłowiowym „zawieszeniu” nie wie co chce robić w życiu. Może któreś z tych rozwiązań jest dla niego ? 🙂

Apropos planów naszych dzieci to na tę chwilę wygląda to tak: Natasza jest teraz w 7 kl. Do 8 kl chce być na ED, a po skończeniu podstawówki wybiera się do technikum czyli wraca do szkoły. Kajtek podobnie- jest teraz w 6kl., ale też ma już sprecyzowane plany. Jednym słowem z końcem 8 kl. kończymy nasz homeschooling. Tak zdecydowały dzieci, a my je w tych decyzjach wspieramy.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *